Dominikánska republika I.

Autor: Chlaďovci | 24.1.2011 o 8:46 | (upravené 26.1.2011 o 14:10) Karma článku: 13,09 | Prečítané:  4862x

Dovolenka v Dominikánskej republike je dobrá voľba. Aj keď... Letíte tam cez pol sveta a potom celý čas nevytiahnete päty z hotelového komplexu. Len sa "preplazíte" z izby do reštaurácie k švédskemu stolu, odtiaľ na pláž a zase späť. Je to veľká škoda. Lebo vonku, za múrmi rezortov nájdete úžasných ľudí, zaujímavú kutúru a najmä veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť. Tu je niekoľko z nich.

zona colonial

Historické centrum (Zona Colonial) hlavného mesta Santo Domingo patrí medzi najkrajšie v karibskej oblasti. Okrem reštaurácií, kaviarní, obchodov so suvenírmi, cigarami a rumom, tam nájdete aj veľa zaujímavých pamiatok. Napríklad najstaršiu katedrálu na americkom kontinente.

 

zona colonial

Alcázar de Colón (Kolumbov palác) dal postaviť syn Krištofa Kolumba Diego v čase, keď spravoval ostrov. V súčasnosti je v ňom múzeum.

 

zona colonial

Zona Colonial je veľmi príjemné miesto. Ak by ste mali záujem o prehliadku so sprievodcom, v centre ich nájdete veľa. Sprevádzajú v rôznych jazykoch, dokonca sme natrafili na jedného, čo vie po česky. Ostatní sprievodcovia ho prezývajú El Checo a ak sa pred nimi budete tváriť, že nerozumiete inému jazyku okrem češtiny, tak vám povedia, kde ho nájdete :)

 

bayahibe

Približne 110 km na východ od Santo Dominga leží malá dedina Bayahibe. Medzi naše najobľúbenejšie miesta patrila nielen kvôli milým ľuďom, peknej pláži a skvelému potápaniu, ale aj kvôli neďalekému národnému parku Parque Nacional del Este a ostrovom Saona a Catalina. Na ne sa môžete dostať buď organizovane (t.j. katamaranom plným popíjajúcich a tancujúcich turistov s all-inclusive pitím a jedlom na ostrove), alebo môžete osloviť niektorého z miestnych rybárov a dohodnúť si súkromný výlet. Ak zvolíte tento spôsob, môžete stráviť deň v skutočnom tropickom raji bez toho, aby ste mali okolo seba hulákajúcich zahraničných fanúšikov dominikánskeho rumu. Nezabudnite si so sebou zobrať jedlo a pitnú vodu.

 

bayahibe

Západ slnka z pláže pri Bayahibe.

 

saona

Ostrov Saona

 

saona

Predaj obrazov na ostrove

 

Altos de Chavon

Neďaleko Bayahibe je mestečko (dedina) Altos de Chavon, ktorá vyzerá, akoby tam stála niekoľko storočí. Ale nie je to tak. Pred 30 rokmi ju dal postaviť miliardár Charles Bluhdorn ako "doplnok" k nedaľekému turistickému centru Casa de Campo. Nájdete tu múzeum archeológie, malé galérie vystavujúce práce študentov tunajšej dizajnérskej školy, zopár reštaurácií a tiež krásny výhľad na údolie rieky Chavon.

 

baoruco

Na západ od hlavného mesta pri haitských hraniciach leží provincia Baoruco. Pobrežie je tu drsnejšie a členitejšie ako na východnej strane ostrova, ale príjemné pláže nájdete aj tu.

 

Lago Enriquillo

V provincii Baoruco sa nachádza jazero Lago Enriquillo. Jeho hladina je zhruba 30 metrov pod hladinou mora, má slanú vodu a žijú pri ňom varany, krokodíly a plameniaky. Ak by ste si ich chceli pozrieť z blízka, na severnej strane ostrova je malé centrum pre turistov, ktoré organizuje výlety na člnoch. Vyplávať by ste mali pred 10.00 hod. ráno, lebo v tom čase sú krokodíly na brehu a vyhrievajú sa na slnku. Po 11.00 hod. sú už zväčša ukryté vo vode.

 

Lago Enriquillo

Varan nosorohý

 

Lago Enriquillo

Krokodíl dlhohlavý (americký)

 

Lago Enriquillo

Plameniaky

 

Lago Enriquillo

Keď sme sa nášho sprievodcu spýtali, či je pravda, že pri jazere žijú aj škorpióny, tak len prikývol, zdvihol zo zeme suchý palmový list, poriadne ním zatriasol a jedného našiel. Takto nám ho priniesol ukázať.

 

polo magnetico

Medzi jazerom Enriquillo a mestom Barahona nájdete miesto zvané Polo Magnetico. Je to krátky úsek asfaltovej cesty vedúcej do mierneho svahu, na ktorom vraj neplatia fyzikálne zákony. Napríklad ak položíte fľašu (loptu, pomaranč,...) pod svah, sama sa začne kotúľať po ceste smerom nahor. Ak pod svahom odstavíte auto a nezatiahnete ručnú brzdu, samo sa rozbehne hore kopcom. Popri ceste natrafíte na miestnych ľudí (ako tento starký), ktorí si privyrábajú ukazovaním záhady Polo Magnetico turistom.

 

ludia

Mládež sa vracia z výletu pri jazere. Kvôli detským autosedačkám a bezpečnostným pásom sa dominikánci príliš netrápia.

 

Pedernales

Na juhozápade ostrova pri haitských hraniciach leží Pedernales. Turistický priemysel našťastie do neho zatiaľ nedorazil, takže môžete zažiť atmosféru obyčajnej dominikánskej rybárskej dediny. Počas víkendov tam chodia najmä potápači a domáci turisti. Ubytovanie a strava sú síce veľmi jednoduché, ale ochota a prívetivosť miestnych ľudí to mnohonásobne vyváži.

 

Opuncia

Okolie Pedernales patrí medzi najsuchšie časti ostrova, takže rastlinstvo tvoria najmä sukulenty.

 

Bahia de las Aguilas

Na juh od Pedernales sa rozprestiera národný park Jaragua, ktorého pobrežie tvoria krásne útesy a pláže. Autom sa dostanete po poslednú rybársku osadu, kde môžete zaparkovať a ďalej pokračovať v člne až do zátoky Bahia de las Aguillas. Nájdete tam krásnu, ľudskou činnosťou nezasiahnutú pláž, na ktorej bude okrem vás len zopár ďalších ľudí. Ak budete mať šťastie, budete úplne sami. Nezabudnite si so sebou zobrať pitnú vodu a jedlo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?